Mikrowyprawy

Fundacja Leśne Dziki regularnie organizuje mikrowyprawy po okolicach Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka. Osobą prowadzącą jest pani leśnik mgr inż. Karolina Klaja (www.inka-olo.pl). Spotkania trwają ok 3-4 godzin.

Czym są mikrowyprawy?

To przygody organizowane najczęściej w całkiem nieodległym terenie od miejsca zamieszkania dedykowane rodzinom dzieci w wieku przedszkolnym. Wspólnie przemierzamy szklaki i bezdroża, aby wytropić ślady zwierząt, poznać lokalne rośliny i dobrze się bawić.  Bardzo ważne jest to, że przygotowujemy się naszych wypraw profesjonalne pod względem doboru trasy czy sprzętów trekkingowych. Czas spędzony na dworze nie musi wcale wiązać się z pokonywaniem wielu kilometrów. Warto jednak wyznaczyć sobie jakiś konkretny cel. Może nim być tropienie śladów dzikich zwierząt, czy roślin.

Czemu służą mikrowyprawy?

Swobodna, nieskrępowana zabawa na dworze przynosi wiele korzyści. Maluchy, które w tej formule poznają świat łatwiej i chętniej się uczą. Stają się bardziej sprawne fizycznie bo naturalny teren jest trudniejszy do pokonania niż sprzęt na klasycznym placu zabaw. Nabywają coraz więcej pewności siebie i są zdrowsze. Bycie na dworze pobudza prawidłowe działanie układu odpornościowego, krwionośnego i oddechowego. Aktywność z rówieśnikami w takiej formie jest najlepszym motywatorem do odkrywania świata i poprawy kondycji organizmu.

Kiedy można zacząć chodzić na mikrowyprawy?

Nigdy nie jest za wcześnie, aby zacząć przygodę z naturą! Dzieci szybko rosną. To, co teraz może się wydawać nierealne, już niebawem będzie w Twoim zasięgu. Rodzice są pierwszymi i najważniejszymi nauczycielami otaczającego świata. Twoja relacja ze sobą, z dziećmi i z przyrodą determinuje wiele późniejszych decyzji i wyborów. Wszystko zależy więc tylko i wyłącznie od Twojej determinacji, bo jednak kilka godzin w terenie z niemowlakiem wymaga sporych przygotowań. Zapewniam Cię jednak, że warto. Korzyści odniesie nie tylko twoja pociecha ale i Ty sam!

Jak przygotować się do mikrowyprawy?

  • nastaw się pozytywnie
  • poinformuj dziecko o udziale w mikrowyprawie,
  • weź ze sobą jedzenie i picie,
  • przygotuj odpowiedni strój (kalosze, wodoodporne ubrania, nakrycie głowy),
  • weź ze sobą sprzęty do obserwacji przyrody (lupa, lornetka, latarka),
  • zabierz odpowiedni sprzęt do niesienia/pchania dziecka, jeśli wiesz, że nie jest w stanie długo iść (wózek, przyczepka rowerowa, chusta, nosidło turystyczne),
  • pamiętaj, że to Ty decydujesz jak długo będziesz uczestniczyć w wyprawie (możesz ją zakończyć w dowolnym momencie),
  • bądź w odpowiednim miejscu, o odpowiedniej porze i baw się dobrze razem z nami!